Informacja dotycząca sposobu i trybu kierowania pacjentów do Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Długoterminowej (SPZZOD).
SPZZOD jest zakładem opieki zdrowotnej i funkcjonuje w oparciu o Ustawę z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej. W strukturze SPZZOD funkcjonują następujące zakłady:
- Zakład Opiekuńczo Leczniczy Ogólny (ZOL O)
- Zakład Opiekuńczo Leczniczy Psychiatryczny (ZOL P)
- Hospicjum Stacjonarne (HS)
- Hospicjum Domowe (HD)
- Pielęgniarska Opieka Długoterminowa Domowa (PODD)
- Poradnia Zdrowia Psychicznego (PZP)
SPZZOD ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Świadczenia zdrowotne są udzielane ubezpieczonym bezpłatnie, z tym że osoby przebywające w zakładach opiekuńczo leczniczych na podstawie art.18 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i na podstawie § 8 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 25 czerwca 2012 r. w sprawie kierowania do zakładów opiekuńczo – leczniczych i pielęgnacyjno – opiekuńczych, ponoszą odpłatność za pobyt w wysokości 70% miesięcznego dochodu na jednego członka rodziny stosownie do czasu pobytu w zakładzie (tj. ponoszą koszty wyżywienia i zakwaterowania).
Sposób i tryb kierowania do Zakładu Opiekuńczo Leczniczego określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 25.06.2012 w sprawie kierowania do zakładów opiekuńczo – leczniczych i pielęgnacyjno– opiekuńczych (Dz. U. z 2012 Nr 0, poz. 731 ).
Wszystkie wymienione poniżej wzory dokumentów są możliwe do pobrania w zakładce „Dokumenty do pobrania” lub można otrzymać w siedzibie zakładu; na wniosek świadczeniobiorcy dokumenty wysyłamy e- mailem, pocztą lub fax-em
Dokumenty należy wypełnić NIEBIESKIM DŁUGOPISEM!
- Do Hospicjum Stacjonarnego (zakład dla pacjentów z chorobą nowotworową lub pacjentów z rozległymi odleżynami) należy złożyć:
- skierowanie na druku takim jak do szpitala z adnotacją „Hospicjum Stacjonarne” Na skierowaniu rozpoznanie choroby nowotworowej wraz z dopiskiem „Leczenie przyczynowe zakończone”,
- w przypadku pacjentów ze wskazaniem żywienia dojelitowego (SONDA / PEG) należy wypełnić dodatkowo skierowanie do żywienia dojelitowego.
- Do Zakładu Opiekuńczego Leczniczego Ogólnego (zakład dla pacjentów, którzy uzyskali poniżej 40 punktów w skali Barthel, poza chorobą nowotworową i zaburzeniami psychicznymi) należy złożyć następujące dokumenty:
- pacjent występuje do lekarza ubezpieczenia zdrowotnego z wnioskiem o wydanie skierowania do zakładu opiekuńczo – leczniczego,
- skierowanie do zakładu opiekuńczo – leczniczego wypełnione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego / załącznik nr 3 do ww. rozporządzenia/,
- wywiad pielęgniarski i zaświadczenie lekarskie wypełnione przez pielęgniarkę środowiskową, rodzinną i lekarza ubezpieczenia zdrowotnego / załącznik nr 2 do ww. rozporządzeniem /,
- decyzję o wysokości dochodu świadczeniobiorcy / emerytury, renty, zasiłku stałego / (dokument świadczący o wysokości dochodu np. decyzja; zaświadczenie; odcinek emerytury, renty)..
- Dodatkowo: Do Zakładu Opiekuńczego Leczniczego Psychiatrycznego (zakład dla pacjentów z zaburzeniami psychicznymi w stanie przewlekłym stabilnym) należy wypełnić druk:
- skierowanie do szpitala (zol) psychiatrycznego / załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dn.13.07.2012 /poz.854/.
- W przypadku pacjentów ze wskazaniem żywienia dojelitowego (SONDA / PEG) należy wypełnić dodatkowo:
- skierowanie do żywienia dojelitowego, w tym ocenę pacjenta wg skali Glasgow.
3. Do Hospicjum Domowego należy złożyć:
- skierowanie na druku takim jak do szpitala z adnotacją „Hospicjum Domowe” Na skierowaniu rozpoznanie choroby nowotworowej wraz z dopiskiem „Leczenie przyczynowe zakończone”.
4. Do Pielęgniarskiej Opieki Długoterminowej Domowej należy złożyć:
- skierowanie do objęcia pielęgniarską opieką długoterminową,
- karta oceny świadczeniobiorcy kierowanego do objęcia / objętego pielęgniarską opieką długoterminową domową.
5. Do Poradni Zdrowia Psychicznego pacjent zgłasza się bez skierowania do rejestracji znajdującej się w PZP w Olecku przy ul. 11 Listopada 23/32 ( budynek przychodni, tel. 507 125 845 )
Wypełnione dokumenty (zwrócić uwagę czy są wszystkie podpisy, pieczątki), oraz informację z kim i w jaki sposób należy się kontaktować w sprawie przyjęcia pacjenta do zakładu, należy przynieść do sekretariatu zakładu lub przesłać listem poleconym na adres:
Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Długoterminowej 19-400 Olecko, Olecko Kolonia 4
W przypadku braku miejsc, osoba skierowana zostaje wpisana na listę osób oczekujących prowadzoną przez upoważnione osoby.
Dwa dni przed terminem przyjęcia do zakładu skontaktujemy się ze wskazaną w dokumentacji osobą telefonicznie, przy braku kontaktu - pisemnie.
Zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, poza kolejnością przyjmowane są osoby posiadające udokumentowany status:
- Zasłużony Honorowy dawca krwi.
- Zasłużony Honorowy dawca przeszczepów.
- Inwalidzi wojenni i wojskowi.
- Osoby mające uprawnienia kombatanckie.
Przyjęcia do Hospicjum Stacjonarnego odbywają się całodobowo we wszystkie dni tygodnia, do pozostałych zakładów w dni powszednie w godz. 8.00 – 14.00 .
Pacjent przy przyjęciu powinien posiadać:
- Dowód osobisty, dowód ubezpieczenia zdrowotnego, karty informacyjne z leczenia.
- Mydło w płynie, szampon, pastę i szczoteczkę do zębów, kubeczek na protezę ( jeżeli pacjent posiada protezę ), grzebień, krem, jednorazowe chusteczki, 2 gąbki do mycia, mężczyźni - przybory do golenia.
- Piżamę ( 2 pary ), kapcie, ręczniki – 3 sztuki w tym 1 duży, wygodne ubranie dzienne np. dresy, spodnie, bluza (2 zmiany ).
- Inne wg uznania.